دهکده جهانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (13 رای)
دهکده جهانی - 5.0 out of 5 based on 13 votes

یکی از بحث های مطرح در جامعه کنونی، بحث «دهکده جهانی» است که نظر کارشناسان علوم اجتماعی و سایر علوم را به خود جلب کرده است.

 

دهکده جهانی از نام یکی از کتاب های مارشال «مک لوهان» (۱۹۱۱م ـ ۱۹۸۰)، جامعه شناس و متفکر کانادایی به نام «جنگ و صلح در دهکده جهانی» وکتاب راه اینده بیل گیتس گرفته شده است که در سال ۱۹۶۸م، در نیویورک، منتشر شد و دربر دارنده یک نظریه اجتماعی تازه بود.

 

در این اثر می خوانیم: «وسایل ارتباط جمعی (مثل مطبوعات، رادیو، تلویزیون و...) بسیاری از شیوه های زندگی را عوض کرده اند. جهان پهناور ما، اکنون دیگر به دهکده ای بزرگ تبدیل شده که افکار و اعمال افراد و جمعیت ها در آن، از نظر یکدیگر پنهان نیست و تبادل افکار و اطلاعات و علوم و فنون و هنرها و تبلیغات، به میزان و سرعت حیرت آوری در جریان است. امروزه، افراد بشر، به تجمع برای کسب پیام و اندیشه نیازی ندارند ؛ بلکه می توانند در خلوت و در خانه های خود، پیام دانشمندان و متفکّران را بخوانند و بدانند. شکل گیری و گسترش چنین فضایی، به معنای ظهور و توسعه فردگرایی است».

اما با وجود پیشرفت های علمی و فنّی، مانند: رشد تکنولوژی اطلاعاتی و ارتباطی، اکثریت ساکنان این دهکده، در شرایط بد و نامطلوب فقر، بیماری، بیکاری، بی سوادی، سوء تغذیه و گرسنگی، به سر می برند و هنوز از ابزارهای اساسی ارتباطی و دانش نو بی بهره اند.

بر همین اساس و در مقابل اصطلاح «دهکده جهانی» (که درباره آن و تاریخ طرح آن بحث شد) در کُتب علوم سیاسی به اصطلاح «دهکده چپاول»(۳) برمی خوریم. این اصطلاح را گروهی از منتقدان معاصر غرب به کار برده اند تا نشان دهند که دهکده جهانی مورد نظر مک لوهان، با وجود تحقّق نسبی آن، به دنبال نابودی فرهنگ ها، مذاهب و قومیت ها، به دهکده چپاول (چپاول ثروت های بخشی از جهان به دست بخشی دیگر) تبدیل شده است. نگاهی گذرا به آمارها و گزارش های رسمی نهادهای بین المللی درباره شاخص های توسعه در دو سوی جهان، به خوبی گویای این چپاول است.(۴)

در پایان می توان نتیجه گرفت که دهکده جهانی، یک فرایند رو به رشد و در حال تحقّق است که تمام نظام ها را (مخصوصا نظام خانواده را) دگرگون خواهد کرد ؛ دگرگونی ای که آن را باید به دقّت دنبال کرد ؛ بلکه بتوان آفات این فرایند را دفع و ثمرات آن را جذب نمود.

 بیل گیتس و درس‌هایی که می‌توان از او گرفت

۱.در زندگی، همه چیز عادلانه نیست، بهتر است با این حقیقت کنار بیایید.

۲.دنیا برای عزت نفس شما اهمیتی قایل نیست. در این دنیا از شما انتظار می‌رود که قبل از آن‌که نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید، کار مثبتی انجام دهید.

۳.پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان و استخدام، کسی به شما رقم فوق‌العاده زیادی پرداخت نخواهد کرد. به همین ترتیب قبل از آن‌که بتوانید به مقام معاون ارشد، با خودرو مجهز و تلفن همراه برسید، باید برای مقام و مزایایش زحمت بکشید.

۴.اگر فکر می‌کنید، آموزگارتان سختگیر است، سخت در اشتباه هستید. پس از استخدام شدن متوجه خواهید شد که رئیس شما خیلی سختگیرتر از آموزگارتان است، چون امنیت شغلی آموزگارتان را ندارد.

۵.آشپزی در رستوران‌ها با غرور و شأن شما تضاد ندارد. پدربزرگ‌های ما برای این کار اصطلاح دیگری داشتند، از نظر آنها این کار یک فرصت بود.

۶.اگر در کارتان موفق نیستید، والدین خود را ملامت نکنید، از نالیدن دست بکشید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

۷.قبل از آنکه شما متولد بشوید، والدین شما هم جوانان پرشوری بودند و به قدری که اکنون به نظر شما می‌رسد، ملال‌آور نبودند.

۸.ثروتمندترین مرد دنیا دارنده ی چیزهای ملموس نیست. نه زمین دارد، نه طلا، نه نفت، نه کارخانه، نه فعالیت صنعتی دیگر و نه ارتش و نه سپاهی. این نخستین بار در تاریخ بشر است که ثروتمندترین مرد دنیا تنها دانش دارد و بس.

۹.مشتریان ناراضی همیشه موجب نگرانی هستند. آنها در عین حال فرصت طلایی شما هستند.

۱۰.بهترین کاری که می کنم این است که اشتیاقم را با دیگران قسمت می کنم.

۱۱.یکی از دارایی‌های شرکت ما، "پندار آدمی" است. اگر شما همه‌ی ساختمان‌ها و زمین‌ها و انبار لوازم سخت‌افزار و سایر لوازم گرانبهای دیگر و هر آنچه لمس کردنی باشد را از ما بگیرید، هیچ پیشامدی برای ما رخ نخواهد داد؛ چرا که ارزش شرکت ما به نیروی اندیشه‌ی آدمی بستگی دارد و دیگر هیچ!

۱۲.خیلی جالب است که امروزه می توان در باره موضوعات مختلف مورد علاقه به سراغ کامپیوتر رفت. با وجود کامپیوتر به دست آوردن اطلاعات مورد علاقه و توجه به صورت آنلاین بسیار ساده تر شده است. من معتقدم که داشتن این نوع کنجکاوی درباره جهان به هرکسی کمک می کند پیشرفت کند. فرقی نمی کند تصمیم داشته باشی چه کاری را دنبال کنی.

۱۳.هر گاه خبرهای بد را به عنوان یک نیاز به تغییر و نه یک خبر منفی پذیرفتید، شما از آن شکست نخورده اید، بلکه چیزهای تازه ای از آن آموخته اید.

۱۴.به نظر من عشق و علاقه زیاد به تداوم در امر یادگیری عامل بسیار مهمی است. من در دوران کودکی آموختم که زیاد کتاب بخوانم.

 

ارسال نظر


پنالتی گوگل Server Enterprise طراحی وب سایت vpn بهترین شرکت طراحی وب سایت seo وایبر تکنولوژی وب ویندوز: XP-7-8 طراحی وب یزد نرم افزار حذف پسورد وب سایت بی نهایت بیلبورد در مازندران پیشرو پرداز روش تبلیغات کاتالوگ آنلاین Code Anywhere آموزش تصویری پارانوما بهینه سازی موتور جستجو الکسا Rank بیمارستان ها اولین شرکت طراحی وب سایت در یزد وب مستر برتر شاه کلید وب پورتال کارت تخفیف web بهترین روش google bomb تحت وب بیلبورد در یزد هنری طراحی Firefox کلینیک ها یاهو سیستم مدیریت سامانه پیامک مدیران وب سایت تصاویری ۳۶۰ درجه ای معرفی سایت جستجوگر Hotspot Shield Elite php TeamViewer Enterprise سیستم مدیریت ایمیل ملی طراحی ساده سیستم مدیریت اعلام نمرات مدارس تصاویر بندانگشتی TeamViewer Enterprise 9.0.27614 طراحی وب بیلبورد در کرج وب اسکریپت گالری تصاویر صفحات وب حذف پسورد ویندوز گوگل وب مستر jQuery UI W3C Validator سایت بسته HTML5 boilerplate نوبت دهی پیج رنک خرید بلیط اینترنتی نمونه کار طراحی وب سایت گوگل پنگوئن آتلیه عکاسی گوگل ESET Remote Administrator Server سیستم نوبت دهی پزشکان تفاوت نسخه رایگان و نسخه اصلی سئو Ajax اول شرکت طراحی یزد Fetch as Googlebot You probably tried to upload too large file ابر قدرت robots درمانگاه ها بیلبورد جستجو تصاویر در گوگل شورای انفورماتیک کشور وبمستر بیلبورد در همدان نمایش تصاویر پزشک photo spheres VIBER فیلتر شکن تعرفه پانوراما تور مجازی 360 درجه پیشرو پرداز یزد سیستم فروشگاه ساز بمب گوگل ، TeamViewer گوگل پلی cms اپلیکیشن رسمی عکاسی گوگل HTML ESET Remote Administrator Console بیلبورد در سمنان یزد قیمت پیامک رایگان الگوریتم ITVAN آنتی ویروس 2014 شرکت طراحی وب سایت در یزد نامحدود نسخه کرک شده نقشه سایت گوگل-goolge-طراحان سایت تبلیغات محیطی در یزد بیلبورد در تهران دوربین مداربسته در یزد ربات گوگل Crack TeamViewer Enterprise 9.28 کاتالوگ Dreamweaver Download Crack TeamViewer 9.28223 Google Drawing ESET NOD32 Antivirus 7 مادام العمر آنی اد نمونه کارها وب سایت در یزد مصطفی رضایی شرکت طراحی وب یزد سئو و بهینه سازی سیستم مدیریت محتوا بیتا رایگان پرداخت آنلاین سئوی سایت خبر یزد وب سایت ها برنامه نویسی PHP حرفه ای صفحه اول گوگل بیلبورد در شیراز بیلبورد در مشهد چک کردن بهترین روش تبیلغات XML داینامک شرکت وب سایت یزد شرکت طراحی و ب سایت در یزد وبسایت الگوریتم های پاندا و پنگوئن اندروید سیستم مدیریت کارت شارژ پلانتی پاناروما TeamViewer 10 نرم افزار ارسال انبوه تلگرام رتبه اول ،فیلم برداری صنعتی کرک Google Robot فروش لایسنس تصاویر 360 درجه اسکریپت نوبت دهی پزشکان اخبار یزد برنامه نویسی موبایل در یزد فیلتر شکن 2015 Firebug تعرفه سه بعدی طراحی سه بعدی شبکه خصوصی برنامه نویسی