دهکده جهانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (13 رای)
دهکده جهانی - 5.0 out of 5 based on 13 votes

یکی از بحث های مطرح در جامعه کنونی، بحث «دهکده جهانی» است که نظر کارشناسان علوم اجتماعی و سایر علوم را به خود جلب کرده است.

 

دهکده جهانی از نام یکی از کتاب های مارشال «مک لوهان» (۱۹۱۱م ـ ۱۹۸۰)، جامعه شناس و متفکر کانادایی به نام «جنگ و صلح در دهکده جهانی» وکتاب راه اینده بیل گیتس گرفته شده است که در سال ۱۹۶۸م، در نیویورک، منتشر شد و دربر دارنده یک نظریه اجتماعی تازه بود.

 

در این اثر می خوانیم: «وسایل ارتباط جمعی (مثل مطبوعات، رادیو، تلویزیون و...) بسیاری از شیوه های زندگی را عوض کرده اند. جهان پهناور ما، اکنون دیگر به دهکده ای بزرگ تبدیل شده که افکار و اعمال افراد و جمعیت ها در آن، از نظر یکدیگر پنهان نیست و تبادل افکار و اطلاعات و علوم و فنون و هنرها و تبلیغات، به میزان و سرعت حیرت آوری در جریان است. امروزه، افراد بشر، به تجمع برای کسب پیام و اندیشه نیازی ندارند ؛ بلکه می توانند در خلوت و در خانه های خود، پیام دانشمندان و متفکّران را بخوانند و بدانند. شکل گیری و گسترش چنین فضایی، به معنای ظهور و توسعه فردگرایی است».

اما با وجود پیشرفت های علمی و فنّی، مانند: رشد تکنولوژی اطلاعاتی و ارتباطی، اکثریت ساکنان این دهکده، در شرایط بد و نامطلوب فقر، بیماری، بیکاری، بی سوادی، سوء تغذیه و گرسنگی، به سر می برند و هنوز از ابزارهای اساسی ارتباطی و دانش نو بی بهره اند.

بر همین اساس و در مقابل اصطلاح «دهکده جهانی» (که درباره آن و تاریخ طرح آن بحث شد) در کُتب علوم سیاسی به اصطلاح «دهکده چپاول»(۳) برمی خوریم. این اصطلاح را گروهی از منتقدان معاصر غرب به کار برده اند تا نشان دهند که دهکده جهانی مورد نظر مک لوهان، با وجود تحقّق نسبی آن، به دنبال نابودی فرهنگ ها، مذاهب و قومیت ها، به دهکده چپاول (چپاول ثروت های بخشی از جهان به دست بخشی دیگر) تبدیل شده است. نگاهی گذرا به آمارها و گزارش های رسمی نهادهای بین المللی درباره شاخص های توسعه در دو سوی جهان، به خوبی گویای این چپاول است.(۴)

در پایان می توان نتیجه گرفت که دهکده جهانی، یک فرایند رو به رشد و در حال تحقّق است که تمام نظام ها را (مخصوصا نظام خانواده را) دگرگون خواهد کرد ؛ دگرگونی ای که آن را باید به دقّت دنبال کرد ؛ بلکه بتوان آفات این فرایند را دفع و ثمرات آن را جذب نمود.

 بیل گیتس و درس‌هایی که می‌توان از او گرفت

۱.در زندگی، همه چیز عادلانه نیست، بهتر است با این حقیقت کنار بیایید.

۲.دنیا برای عزت نفس شما اهمیتی قایل نیست. در این دنیا از شما انتظار می‌رود که قبل از آن‌که نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید، کار مثبتی انجام دهید.

۳.پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان و استخدام، کسی به شما رقم فوق‌العاده زیادی پرداخت نخواهد کرد. به همین ترتیب قبل از آن‌که بتوانید به مقام معاون ارشد، با خودرو مجهز و تلفن همراه برسید، باید برای مقام و مزایایش زحمت بکشید.

۴.اگر فکر می‌کنید، آموزگارتان سختگیر است، سخت در اشتباه هستید. پس از استخدام شدن متوجه خواهید شد که رئیس شما خیلی سختگیرتر از آموزگارتان است، چون امنیت شغلی آموزگارتان را ندارد.

۵.آشپزی در رستوران‌ها با غرور و شأن شما تضاد ندارد. پدربزرگ‌های ما برای این کار اصطلاح دیگری داشتند، از نظر آنها این کار یک فرصت بود.

۶.اگر در کارتان موفق نیستید، والدین خود را ملامت نکنید، از نالیدن دست بکشید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

۷.قبل از آنکه شما متولد بشوید، والدین شما هم جوانان پرشوری بودند و به قدری که اکنون به نظر شما می‌رسد، ملال‌آور نبودند.

۸.ثروتمندترین مرد دنیا دارنده ی چیزهای ملموس نیست. نه زمین دارد، نه طلا، نه نفت، نه کارخانه، نه فعالیت صنعتی دیگر و نه ارتش و نه سپاهی. این نخستین بار در تاریخ بشر است که ثروتمندترین مرد دنیا تنها دانش دارد و بس.

۹.مشتریان ناراضی همیشه موجب نگرانی هستند. آنها در عین حال فرصت طلایی شما هستند.

۱۰.بهترین کاری که می کنم این است که اشتیاقم را با دیگران قسمت می کنم.

۱۱.یکی از دارایی‌های شرکت ما، "پندار آدمی" است. اگر شما همه‌ی ساختمان‌ها و زمین‌ها و انبار لوازم سخت‌افزار و سایر لوازم گرانبهای دیگر و هر آنچه لمس کردنی باشد را از ما بگیرید، هیچ پیشامدی برای ما رخ نخواهد داد؛ چرا که ارزش شرکت ما به نیروی اندیشه‌ی آدمی بستگی دارد و دیگر هیچ!

۱۲.خیلی جالب است که امروزه می توان در باره موضوعات مختلف مورد علاقه به سراغ کامپیوتر رفت. با وجود کامپیوتر به دست آوردن اطلاعات مورد علاقه و توجه به صورت آنلاین بسیار ساده تر شده است. من معتقدم که داشتن این نوع کنجکاوی درباره جهان به هرکسی کمک می کند پیشرفت کند. فرقی نمی کند تصمیم داشته باشی چه کاری را دنبال کنی.

۱۳.هر گاه خبرهای بد را به عنوان یک نیاز به تغییر و نه یک خبر منفی پذیرفتید، شما از آن شکست نخورده اید، بلکه چیزهای تازه ای از آن آموخته اید.

۱۴.به نظر من عشق و علاقه زیاد به تداوم در امر یادگیری عامل بسیار مهمی است. من در دوران کودکی آموختم که زیاد کتاب بخوانم.

 

ارسال نظر


بمب گوگل ، W3C Validator TeamViewer Enterprise بیلبورد در تهران دوربین مداربسته در یزد شرکت طراحی وب یزد تفاوت نسخه رایگان و نسخه اصلی Ajax ESET Remote Administrator Console سیستم نوبت دهی پزشکان نوبت دهی ابر قدرت کرک نمونه کار طراحی وب سایت نقشه سایت نرم افزار ارسال انبوه تلگرام Crack TeamViewer Enterprise 9.28 اولین شرکت طراحی وب سایت در یزد بیلبورد شرکت وب سایت یزد فیلتر شکن 2015 نامحدود سیستم مدیریت اعلام نمرات مدارس robots تبلیغات محیطی در یزد بهترین روش الگوریتم های پاندا و پنگوئن TeamViewer 10 تصاویر بندانگشتی پنالتی گوگل آتلیه فیلتر شکن جستجوگر طراحی بیلبورد در کرج اسکریپت نوبت دهی پزشکان بیلبورد در همدان ربات گوگل پیشرو پرداز ITVAN اپلیکیشن رسمی عکاسی گوگل شرکت طراحی و ب سایت در یزد VIBER کلینیک ها بیلبورد در مشهد وب وب سایت ها بهترین روش تبیلغات چک کردن برتر اسکریپت گالری تصاویر برنامه نویسی PHP برنامه نویسی بیلبورد در شیراز برنامه نویسی موبایل در یزد شورای انفورماتیک کشور Server Enterprise گوگل پلی You probably tried to upload too large file google bomb الگوریتم TeamViewer Google Drawing بیلبورد در سمنان سیستم مدیریت محتوا بیتا داینامک مصطفی رضایی پرداخت آنلاین اندروید بیمارستان ها پلانتی jQuery UI پورتال کارت تخفیف پارانوما ،فیلم برداری صنعتی وایبر طراحی وب یزد ESET Remote Administrator Server vpn کاتالوگ آنلاین طراحی سه بعدی نمایش تصاویر وبسایت XML حذف پسورد ویندوز HTML5 boilerplate پیج رنک شاه کلید وب TeamViewer Enterprise 9.0.27614 سه بعدی شبکه خصوصی سیستم فروشگاه ساز وبمستر Rank خبر یزد سئوی سایت نرم افزار حذف پسورد صفحات وب web Dreamweaver جستجو تصاویر در گوگل آنی اد نسخه کرک شده تحت وب تصاویری ۳۶۰ درجه ای ویندوز: XP-7-8 سیستم مدیریت سامانه پیامک قیمت seo گوگل-goolge-طراحان سایت Firebug پیامک رایگان اخبار یزد مدیران وب سایت ESET NOD32 Antivirus 7 طراحی ساده Hotspot Shield Elite کاتالوگ Code Anywhere روش تبلیغات شرکت طراحی وب سایت در یزد وب مستر وب سایت در یزد Google Robot HTML پزشک Fetch as Googlebot تعرفه یزد تکنولوژی وب سایت معرفی سایت الکسا تعرفه پانوراما تور مجازی 360 درجه رایگان نمونه کارها مادام العمر اول شرکت طراحی یزد بیلبورد در یزد تصاویر 360 درجه گوگل پنگوئن فروش لایسنس پیشرو پرداز یزد طراحی وب بسته عکاسی گوگل حرفه ای php Firefox سیستم مدیریت کارت شارژ آنتی ویروس 2014 photo spheres درمانگاه ها وب سایت بی نهایت Download Crack TeamViewer 9.28223 خرید بلیط اینترنتی هنری بهترین شرکت طراحی وب سایت رتبه اول cms آموزش تصویری بیلبورد در مازندران سیستم مدیریت ایمیل ملی سئو و بهینه سازی پاناروما سئو صفحه اول گوگل بهینه سازی موتور جستجو گوگل وب مستر طراحی وب سایت یاهو