دهکده جهانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (13 رای)
دهکده جهانی - 5.0 out of 5 based on 13 votes

یکی از بحث های مطرح در جامعه کنونی، بحث «دهکده جهانی» است که نظر کارشناسان علوم اجتماعی و سایر علوم را به خود جلب کرده است.

 

دهکده جهانی از نام یکی از کتاب های مارشال «مک لوهان» (۱۹۱۱م ـ ۱۹۸۰)، جامعه شناس و متفکر کانادایی به نام «جنگ و صلح در دهکده جهانی» وکتاب راه اینده بیل گیتس گرفته شده است که در سال ۱۹۶۸م، در نیویورک، منتشر شد و دربر دارنده یک نظریه اجتماعی تازه بود.

 

در این اثر می خوانیم: «وسایل ارتباط جمعی (مثل مطبوعات، رادیو، تلویزیون و...) بسیاری از شیوه های زندگی را عوض کرده اند. جهان پهناور ما، اکنون دیگر به دهکده ای بزرگ تبدیل شده که افکار و اعمال افراد و جمعیت ها در آن، از نظر یکدیگر پنهان نیست و تبادل افکار و اطلاعات و علوم و فنون و هنرها و تبلیغات، به میزان و سرعت حیرت آوری در جریان است. امروزه، افراد بشر، به تجمع برای کسب پیام و اندیشه نیازی ندارند ؛ بلکه می توانند در خلوت و در خانه های خود، پیام دانشمندان و متفکّران را بخوانند و بدانند. شکل گیری و گسترش چنین فضایی، به معنای ظهور و توسعه فردگرایی است».

اما با وجود پیشرفت های علمی و فنّی، مانند: رشد تکنولوژی اطلاعاتی و ارتباطی، اکثریت ساکنان این دهکده، در شرایط بد و نامطلوب فقر، بیماری، بیکاری، بی سوادی، سوء تغذیه و گرسنگی، به سر می برند و هنوز از ابزارهای اساسی ارتباطی و دانش نو بی بهره اند.

بر همین اساس و در مقابل اصطلاح «دهکده جهانی» (که درباره آن و تاریخ طرح آن بحث شد) در کُتب علوم سیاسی به اصطلاح «دهکده چپاول»(۳) برمی خوریم. این اصطلاح را گروهی از منتقدان معاصر غرب به کار برده اند تا نشان دهند که دهکده جهانی مورد نظر مک لوهان، با وجود تحقّق نسبی آن، به دنبال نابودی فرهنگ ها، مذاهب و قومیت ها، به دهکده چپاول (چپاول ثروت های بخشی از جهان به دست بخشی دیگر) تبدیل شده است. نگاهی گذرا به آمارها و گزارش های رسمی نهادهای بین المللی درباره شاخص های توسعه در دو سوی جهان، به خوبی گویای این چپاول است.(۴)

در پایان می توان نتیجه گرفت که دهکده جهانی، یک فرایند رو به رشد و در حال تحقّق است که تمام نظام ها را (مخصوصا نظام خانواده را) دگرگون خواهد کرد ؛ دگرگونی ای که آن را باید به دقّت دنبال کرد ؛ بلکه بتوان آفات این فرایند را دفع و ثمرات آن را جذب نمود.

 بیل گیتس و درس‌هایی که می‌توان از او گرفت

۱.در زندگی، همه چیز عادلانه نیست، بهتر است با این حقیقت کنار بیایید.

۲.دنیا برای عزت نفس شما اهمیتی قایل نیست. در این دنیا از شما انتظار می‌رود که قبل از آن‌که نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید، کار مثبتی انجام دهید.

۳.پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان و استخدام، کسی به شما رقم فوق‌العاده زیادی پرداخت نخواهد کرد. به همین ترتیب قبل از آن‌که بتوانید به مقام معاون ارشد، با خودرو مجهز و تلفن همراه برسید، باید برای مقام و مزایایش زحمت بکشید.

۴.اگر فکر می‌کنید، آموزگارتان سختگیر است، سخت در اشتباه هستید. پس از استخدام شدن متوجه خواهید شد که رئیس شما خیلی سختگیرتر از آموزگارتان است، چون امنیت شغلی آموزگارتان را ندارد.

۵.آشپزی در رستوران‌ها با غرور و شأن شما تضاد ندارد. پدربزرگ‌های ما برای این کار اصطلاح دیگری داشتند، از نظر آنها این کار یک فرصت بود.

۶.اگر در کارتان موفق نیستید، والدین خود را ملامت نکنید، از نالیدن دست بکشید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

۷.قبل از آنکه شما متولد بشوید، والدین شما هم جوانان پرشوری بودند و به قدری که اکنون به نظر شما می‌رسد، ملال‌آور نبودند.

۸.ثروتمندترین مرد دنیا دارنده ی چیزهای ملموس نیست. نه زمین دارد، نه طلا، نه نفت، نه کارخانه، نه فعالیت صنعتی دیگر و نه ارتش و نه سپاهی. این نخستین بار در تاریخ بشر است که ثروتمندترین مرد دنیا تنها دانش دارد و بس.

۹.مشتریان ناراضی همیشه موجب نگرانی هستند. آنها در عین حال فرصت طلایی شما هستند.

۱۰.بهترین کاری که می کنم این است که اشتیاقم را با دیگران قسمت می کنم.

۱۱.یکی از دارایی‌های شرکت ما، "پندار آدمی" است. اگر شما همه‌ی ساختمان‌ها و زمین‌ها و انبار لوازم سخت‌افزار و سایر لوازم گرانبهای دیگر و هر آنچه لمس کردنی باشد را از ما بگیرید، هیچ پیشامدی برای ما رخ نخواهد داد؛ چرا که ارزش شرکت ما به نیروی اندیشه‌ی آدمی بستگی دارد و دیگر هیچ!

۱۲.خیلی جالب است که امروزه می توان در باره موضوعات مختلف مورد علاقه به سراغ کامپیوتر رفت. با وجود کامپیوتر به دست آوردن اطلاعات مورد علاقه و توجه به صورت آنلاین بسیار ساده تر شده است. من معتقدم که داشتن این نوع کنجکاوی درباره جهان به هرکسی کمک می کند پیشرفت کند. فرقی نمی کند تصمیم داشته باشی چه کاری را دنبال کنی.

۱۳.هر گاه خبرهای بد را به عنوان یک نیاز به تغییر و نه یک خبر منفی پذیرفتید، شما از آن شکست نخورده اید، بلکه چیزهای تازه ای از آن آموخته اید.

۱۴.به نظر من عشق و علاقه زیاد به تداوم در امر یادگیری عامل بسیار مهمی است. من در دوران کودکی آموختم که زیاد کتاب بخوانم.

 

ارسال نظر


فیلتر شکن 2015 اولین شرکت طراحی وب سایت در یزد گوگل پلی پارانوما نمایش تصاویر پیشرو پرداز یزد سیستم مدیریت ایمیل ملی یزد تصاویری ۳۶۰ درجه ای گوگل-goolge-طراحان سایت Google Robot شرکت طراحی وب یزد وب سایت ها HTML شورای انفورماتیک کشور سیستم فروشگاه ساز robots رتبه اول حرفه ای سیستم مدیریت اعلام نمرات مدارس نامحدود حذف پسورد ویندوز بسته بمب گوگل ، Rank سایت کاتالوگ آنلاین You probably tried to upload too large file Download Crack TeamViewer 9.28223 خبر یزد ابر قدرت سیستم مدیریت کارت شارژ TeamViewer وب سایت در یزد طراحی وب پاناروما الکسا شبکه خصوصی ویندوز: XP-7-8 ESET Remote Administrator Server php پورتال کارت تخفیف سه بعدی VIBER TeamViewer Enterprise پنالتی گوگل تعرفه پانوراما تور مجازی 360 درجه کاتالوگ سیستم مدیریت محتوا بیتا گوگل پنگوئن سئو و بهینه سازی طراحی چک کردن برنامه نویسی عکاسی گوگل طراحی وب سایت Code Anywhere رایگان seo هنری آنتی ویروس 2014 اول شرکت طراحی یزد گوگل وب مستر Hotspot Shield Elite Google Drawing سئوی سایت خرید بلیط اینترنتی تبلیغات محیطی در یزد داینامک بیلبورد در تهران TeamViewer Enterprise 9.0.27614 بیلبورد در شیراز اندروید شرکت وب سایت یزد وایبر تحت وب سیستم مدیریت سامانه پیامک تعرفه اپلیکیشن رسمی عکاسی گوگل الگوریتم روش تبلیغات یاهو تصاویر بندانگشتی W3C Validator ESET NOD32 Antivirus 7 وب مستر معرفی سایت قیمت نسخه کرک شده تکنولوژی وب نقشه سایت فیلتر شکن طراحی سه بعدی سیستم نوبت دهی پزشکان مادام العمر web بیلبورد در کرج Crack TeamViewer Enterprise 9.28 نمونه کارها Firebug وبسایت cms برنامه نویسی موبایل در یزد آتلیه شاه کلید وب طراحی ساده پیامک رایگان کلینیک ها بیلبورد در همدان XML پلانتی بهترین شرکت طراحی وب سایت مدیران وب سایت شرکت طراحی وب سایت در یزد پزشک HTML5 boilerplate وبمستر نرم افزار حذف پسورد Firefox نوبت دهی صفحات وب برنامه نویسی PHP اسکریپت نوبت دهی پزشکان Fetch as Googlebot بیلبورد Ajax ،فیلم برداری صنعتی بهترین روش اسکریپت گالری تصاویر الگوریتم های پاندا و پنگوئن ITVAN پیشرو پرداز اخبار یزد تصاویر 360 درجه بیمارستان ها vpn آموزش تصویری کرک google bomb درمانگاه ها مصطفی رضایی jQuery UI TeamViewer 10 بیلبورد در سمنان بیلبورد در مشهد برتر فروش لایسنس جستجوگر نمونه کار طراحی وب سایت تفاوت نسخه رایگان و نسخه اصلی آنی اد طراحی وب یزد بی نهایت وب ربات گوگل ESET Remote Administrator Console پرداخت آنلاین نرم افزار ارسال انبوه تلگرام پیج رنک وب سایت Server Enterprise بهینه سازی موتور جستجو photo spheres صفحه اول گوگل شرکت طراحی و ب سایت در یزد بیلبورد در مازندران Dreamweaver سئو جستجو تصاویر در گوگل بهترین روش تبیلغات بیلبورد در یزد دوربین مداربسته در یزد