دهکده جهانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (13 رای)
دهکده جهانی - 5.0 out of 5 based on 13 votes

یکی از بحث های مطرح در جامعه کنونی، بحث «دهکده جهانی» است که نظر کارشناسان علوم اجتماعی و سایر علوم را به خود جلب کرده است.

 

دهکده جهانی از نام یکی از کتاب های مارشال «مک لوهان» (۱۹۱۱م ـ ۱۹۸۰)، جامعه شناس و متفکر کانادایی به نام «جنگ و صلح در دهکده جهانی» وکتاب راه اینده بیل گیتس گرفته شده است که در سال ۱۹۶۸م، در نیویورک، منتشر شد و دربر دارنده یک نظریه اجتماعی تازه بود.

 

در این اثر می خوانیم: «وسایل ارتباط جمعی (مثل مطبوعات، رادیو، تلویزیون و...) بسیاری از شیوه های زندگی را عوض کرده اند. جهان پهناور ما، اکنون دیگر به دهکده ای بزرگ تبدیل شده که افکار و اعمال افراد و جمعیت ها در آن، از نظر یکدیگر پنهان نیست و تبادل افکار و اطلاعات و علوم و فنون و هنرها و تبلیغات، به میزان و سرعت حیرت آوری در جریان است. امروزه، افراد بشر، به تجمع برای کسب پیام و اندیشه نیازی ندارند ؛ بلکه می توانند در خلوت و در خانه های خود، پیام دانشمندان و متفکّران را بخوانند و بدانند. شکل گیری و گسترش چنین فضایی، به معنای ظهور و توسعه فردگرایی است».

اما با وجود پیشرفت های علمی و فنّی، مانند: رشد تکنولوژی اطلاعاتی و ارتباطی، اکثریت ساکنان این دهکده، در شرایط بد و نامطلوب فقر، بیماری، بیکاری، بی سوادی، سوء تغذیه و گرسنگی، به سر می برند و هنوز از ابزارهای اساسی ارتباطی و دانش نو بی بهره اند.

بر همین اساس و در مقابل اصطلاح «دهکده جهانی» (که درباره آن و تاریخ طرح آن بحث شد) در کُتب علوم سیاسی به اصطلاح «دهکده چپاول»(۳) برمی خوریم. این اصطلاح را گروهی از منتقدان معاصر غرب به کار برده اند تا نشان دهند که دهکده جهانی مورد نظر مک لوهان، با وجود تحقّق نسبی آن، به دنبال نابودی فرهنگ ها، مذاهب و قومیت ها، به دهکده چپاول (چپاول ثروت های بخشی از جهان به دست بخشی دیگر) تبدیل شده است. نگاهی گذرا به آمارها و گزارش های رسمی نهادهای بین المللی درباره شاخص های توسعه در دو سوی جهان، به خوبی گویای این چپاول است.(۴)

در پایان می توان نتیجه گرفت که دهکده جهانی، یک فرایند رو به رشد و در حال تحقّق است که تمام نظام ها را (مخصوصا نظام خانواده را) دگرگون خواهد کرد ؛ دگرگونی ای که آن را باید به دقّت دنبال کرد ؛ بلکه بتوان آفات این فرایند را دفع و ثمرات آن را جذب نمود.

 بیل گیتس و درس‌هایی که می‌توان از او گرفت

۱.در زندگی، همه چیز عادلانه نیست، بهتر است با این حقیقت کنار بیایید.

۲.دنیا برای عزت نفس شما اهمیتی قایل نیست. در این دنیا از شما انتظار می‌رود که قبل از آن‌که نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید، کار مثبتی انجام دهید.

۳.پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان و استخدام، کسی به شما رقم فوق‌العاده زیادی پرداخت نخواهد کرد. به همین ترتیب قبل از آن‌که بتوانید به مقام معاون ارشد، با خودرو مجهز و تلفن همراه برسید، باید برای مقام و مزایایش زحمت بکشید.

۴.اگر فکر می‌کنید، آموزگارتان سختگیر است، سخت در اشتباه هستید. پس از استخدام شدن متوجه خواهید شد که رئیس شما خیلی سختگیرتر از آموزگارتان است، چون امنیت شغلی آموزگارتان را ندارد.

۵.آشپزی در رستوران‌ها با غرور و شأن شما تضاد ندارد. پدربزرگ‌های ما برای این کار اصطلاح دیگری داشتند، از نظر آنها این کار یک فرصت بود.

۶.اگر در کارتان موفق نیستید، والدین خود را ملامت نکنید، از نالیدن دست بکشید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

۷.قبل از آنکه شما متولد بشوید، والدین شما هم جوانان پرشوری بودند و به قدری که اکنون به نظر شما می‌رسد، ملال‌آور نبودند.

۸.ثروتمندترین مرد دنیا دارنده ی چیزهای ملموس نیست. نه زمین دارد، نه طلا، نه نفت، نه کارخانه، نه فعالیت صنعتی دیگر و نه ارتش و نه سپاهی. این نخستین بار در تاریخ بشر است که ثروتمندترین مرد دنیا تنها دانش دارد و بس.

۹.مشتریان ناراضی همیشه موجب نگرانی هستند. آنها در عین حال فرصت طلایی شما هستند.

۱۰.بهترین کاری که می کنم این است که اشتیاقم را با دیگران قسمت می کنم.

۱۱.یکی از دارایی‌های شرکت ما، "پندار آدمی" است. اگر شما همه‌ی ساختمان‌ها و زمین‌ها و انبار لوازم سخت‌افزار و سایر لوازم گرانبهای دیگر و هر آنچه لمس کردنی باشد را از ما بگیرید، هیچ پیشامدی برای ما رخ نخواهد داد؛ چرا که ارزش شرکت ما به نیروی اندیشه‌ی آدمی بستگی دارد و دیگر هیچ!

۱۲.خیلی جالب است که امروزه می توان در باره موضوعات مختلف مورد علاقه به سراغ کامپیوتر رفت. با وجود کامپیوتر به دست آوردن اطلاعات مورد علاقه و توجه به صورت آنلاین بسیار ساده تر شده است. من معتقدم که داشتن این نوع کنجکاوی درباره جهان به هرکسی کمک می کند پیشرفت کند. فرقی نمی کند تصمیم داشته باشی چه کاری را دنبال کنی.

۱۳.هر گاه خبرهای بد را به عنوان یک نیاز به تغییر و نه یک خبر منفی پذیرفتید، شما از آن شکست نخورده اید، بلکه چیزهای تازه ای از آن آموخته اید.

۱۴.به نظر من عشق و علاقه زیاد به تداوم در امر یادگیری عامل بسیار مهمی است. من در دوران کودکی آموختم که زیاد کتاب بخوانم.

 

ارسال نظر


پزشک Download Crack TeamViewer 9.28223 ابر قدرت اندروید وب سایت در یزد فیلتر شکن 2015 معرفی سایت گوگل پنگوئن TeamViewer Enterprise بیلبورد در همدان بیمارستان ها TeamViewer Enterprise 9.0.27614 بمب گوگل ، تعرفه فیلتر شکن نرم افزار حذف پسورد برنامه نویسی PHP HTML5 boilerplate وب سایت ها درمانگاه ها تفاوت نسخه رایگان و نسخه اصلی آنی اد جستجوگر صفحه اول گوگل بیلبورد در شیراز شرکت طراحی وب سایت در یزد حذف پسورد ویندوز آتلیه پرداخت آنلاین وبسایت کاتالوگ تصاویر بندانگشتی XML الگوریتم های پاندا و پنگوئن نقشه سایت تعرفه پانوراما تور مجازی 360 درجه سیستم مدیریت کارت شارژ نمونه کار طراحی وب سایت صفحات وب بهینه سازی موتور جستجو پیشرو پرداز یزد Firefox مصطفی رضایی چک کردن شورای انفورماتیک کشور اسکریپت گالری تصاویر vpn وب بیلبورد مادام العمر ربات گوگل الگوریتم گوگل پلی شاه کلید وب Firebug سه بعدی اول شرکت طراحی یزد VIBER ITVAN نامحدود عکاسی گوگل سئو و بهینه سازی سئوی سایت شرکت وب سایت یزد خبر یزد وایبر حرفه ای Code Anywhere Fetch as Googlebot نوبت دهی Google Drawing طراحی ساده گوگل وب مستر برتر سیستم نوبت دهی پزشکان پورتال کارت تخفیف web وب مستر اسکریپت نوبت دهی پزشکان You probably tried to upload too large file کلینیک ها بهترین روش تبیلغات رایگان سیستم فروشگاه ساز پاناروما وب سایت Crack TeamViewer Enterprise 9.28 Rank فروش لایسنس داینامک طراحی سه بعدی جستجو تصاویر در گوگل نسخه کرک شده پارانوما بیلبورد در سمنان سیستم مدیریت اعلام نمرات مدارس تصاویری ۳۶۰ درجه ای سیستم مدیریت ایمیل ملی بیلبورد در مشهد تحت وب بیلبورد در مازندران HTML اخبار یزد نمونه کارها اولین شرکت طراحی وب سایت در یزد بیلبورد در تهران وبمستر photo spheres نرم افزار ارسال انبوه تلگرام Server Enterprise Ajax تکنولوژی وب بسته ESET Remote Administrator Server Dreamweaver jQuery UI خرید بلیط اینترنتی شبکه خصوصی سیستم مدیریت محتوا بیتا بهترین شرکت طراحی وب سایت برنامه نویسی آموزش تصویری ESET NOD32 Antivirus 7 روش تبلیغات ESET Remote Administrator Console پیج رنک ،فیلم برداری صنعتی یاهو پلانتی بیلبورد در یزد seo پیامک رایگان Hotspot Shield Elite قیمت نمایش تصاویر آنتی ویروس 2014 دوربین مداربسته در یزد شرکت طراحی و ب سایت در یزد طراحی وب بهترین روش رتبه اول بیلبورد در کرج Google Robot W3C Validator سیستم مدیریت سامانه پیامک robots php طراحی وب یزد پنالتی گوگل سایت یزد تبلیغات محیطی در یزد ویندوز: XP-7-8 سئو طراحی وب سایت کاتالوگ آنلاین هنری گوگل-goolge-طراحان سایت TeamViewer 10 cms مدیران وب سایت شرکت طراحی وب یزد طراحی اپلیکیشن رسمی عکاسی گوگل کرک google bomb پیشرو پرداز الکسا بی نهایت TeamViewer برنامه نویسی موبایل در یزد تصاویر 360 درجه