دهکده جهانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 رتبه 5.00 (13 رای)
دهکده جهانی - 5.0 out of 5 based on 13 votes

یکی از بحث های مطرح در جامعه کنونی، بحث «دهکده جهانی» است که نظر کارشناسان علوم اجتماعی و سایر علوم را به خود جلب کرده است.

 

دهکده جهانی از نام یکی از کتاب های مارشال «مک لوهان» (۱۹۱۱م ـ ۱۹۸۰)، جامعه شناس و متفکر کانادایی به نام «جنگ و صلح در دهکده جهانی» وکتاب راه اینده بیل گیتس گرفته شده است که در سال ۱۹۶۸م، در نیویورک، منتشر شد و دربر دارنده یک نظریه اجتماعی تازه بود.

 

در این اثر می خوانیم: «وسایل ارتباط جمعی (مثل مطبوعات، رادیو، تلویزیون و...) بسیاری از شیوه های زندگی را عوض کرده اند. جهان پهناور ما، اکنون دیگر به دهکده ای بزرگ تبدیل شده که افکار و اعمال افراد و جمعیت ها در آن، از نظر یکدیگر پنهان نیست و تبادل افکار و اطلاعات و علوم و فنون و هنرها و تبلیغات، به میزان و سرعت حیرت آوری در جریان است. امروزه، افراد بشر، به تجمع برای کسب پیام و اندیشه نیازی ندارند ؛ بلکه می توانند در خلوت و در خانه های خود، پیام دانشمندان و متفکّران را بخوانند و بدانند. شکل گیری و گسترش چنین فضایی، به معنای ظهور و توسعه فردگرایی است».

اما با وجود پیشرفت های علمی و فنّی، مانند: رشد تکنولوژی اطلاعاتی و ارتباطی، اکثریت ساکنان این دهکده، در شرایط بد و نامطلوب فقر، بیماری، بیکاری، بی سوادی، سوء تغذیه و گرسنگی، به سر می برند و هنوز از ابزارهای اساسی ارتباطی و دانش نو بی بهره اند.

بر همین اساس و در مقابل اصطلاح «دهکده جهانی» (که درباره آن و تاریخ طرح آن بحث شد) در کُتب علوم سیاسی به اصطلاح «دهکده چپاول»(۳) برمی خوریم. این اصطلاح را گروهی از منتقدان معاصر غرب به کار برده اند تا نشان دهند که دهکده جهانی مورد نظر مک لوهان، با وجود تحقّق نسبی آن، به دنبال نابودی فرهنگ ها، مذاهب و قومیت ها، به دهکده چپاول (چپاول ثروت های بخشی از جهان به دست بخشی دیگر) تبدیل شده است. نگاهی گذرا به آمارها و گزارش های رسمی نهادهای بین المللی درباره شاخص های توسعه در دو سوی جهان، به خوبی گویای این چپاول است.(۴)

در پایان می توان نتیجه گرفت که دهکده جهانی، یک فرایند رو به رشد و در حال تحقّق است که تمام نظام ها را (مخصوصا نظام خانواده را) دگرگون خواهد کرد ؛ دگرگونی ای که آن را باید به دقّت دنبال کرد ؛ بلکه بتوان آفات این فرایند را دفع و ثمرات آن را جذب نمود.

 بیل گیتس و درس‌هایی که می‌توان از او گرفت

۱.در زندگی، همه چیز عادلانه نیست، بهتر است با این حقیقت کنار بیایید.

۲.دنیا برای عزت نفس شما اهمیتی قایل نیست. در این دنیا از شما انتظار می‌رود که قبل از آن‌که نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید، کار مثبتی انجام دهید.

۳.پس از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان و استخدام، کسی به شما رقم فوق‌العاده زیادی پرداخت نخواهد کرد. به همین ترتیب قبل از آن‌که بتوانید به مقام معاون ارشد، با خودرو مجهز و تلفن همراه برسید، باید برای مقام و مزایایش زحمت بکشید.

۴.اگر فکر می‌کنید، آموزگارتان سختگیر است، سخت در اشتباه هستید. پس از استخدام شدن متوجه خواهید شد که رئیس شما خیلی سختگیرتر از آموزگارتان است، چون امنیت شغلی آموزگارتان را ندارد.

۵.آشپزی در رستوران‌ها با غرور و شأن شما تضاد ندارد. پدربزرگ‌های ما برای این کار اصطلاح دیگری داشتند، از نظر آنها این کار یک فرصت بود.

۶.اگر در کارتان موفق نیستید، والدین خود را ملامت نکنید، از نالیدن دست بکشید و از اشتباهات خود درس بگیرید.

۷.قبل از آنکه شما متولد بشوید، والدین شما هم جوانان پرشوری بودند و به قدری که اکنون به نظر شما می‌رسد، ملال‌آور نبودند.

۸.ثروتمندترین مرد دنیا دارنده ی چیزهای ملموس نیست. نه زمین دارد، نه طلا، نه نفت، نه کارخانه، نه فعالیت صنعتی دیگر و نه ارتش و نه سپاهی. این نخستین بار در تاریخ بشر است که ثروتمندترین مرد دنیا تنها دانش دارد و بس.

۹.مشتریان ناراضی همیشه موجب نگرانی هستند. آنها در عین حال فرصت طلایی شما هستند.

۱۰.بهترین کاری که می کنم این است که اشتیاقم را با دیگران قسمت می کنم.

۱۱.یکی از دارایی‌های شرکت ما، "پندار آدمی" است. اگر شما همه‌ی ساختمان‌ها و زمین‌ها و انبار لوازم سخت‌افزار و سایر لوازم گرانبهای دیگر و هر آنچه لمس کردنی باشد را از ما بگیرید، هیچ پیشامدی برای ما رخ نخواهد داد؛ چرا که ارزش شرکت ما به نیروی اندیشه‌ی آدمی بستگی دارد و دیگر هیچ!

۱۲.خیلی جالب است که امروزه می توان در باره موضوعات مختلف مورد علاقه به سراغ کامپیوتر رفت. با وجود کامپیوتر به دست آوردن اطلاعات مورد علاقه و توجه به صورت آنلاین بسیار ساده تر شده است. من معتقدم که داشتن این نوع کنجکاوی درباره جهان به هرکسی کمک می کند پیشرفت کند. فرقی نمی کند تصمیم داشته باشی چه کاری را دنبال کنی.

۱۳.هر گاه خبرهای بد را به عنوان یک نیاز به تغییر و نه یک خبر منفی پذیرفتید، شما از آن شکست نخورده اید، بلکه چیزهای تازه ای از آن آموخته اید.

۱۴.به نظر من عشق و علاقه زیاد به تداوم در امر یادگیری عامل بسیار مهمی است. من در دوران کودکی آموختم که زیاد کتاب بخوانم.

 

ارسال نظر


TeamViewer Firefox سیستم مدیریت سامانه پیامک آموزش تصویری سیستم نوبت دهی پزشکان php برتر سیستم مدیریت کارت شارژ شورای انفورماتیک کشور Code Anywhere ESET Remote Administrator Server ESET Remote Administrator Console صفحه اول گوگل کاتالوگ کلینیک ها دوربین مداربسته در یزد پیامک رایگان روش تبلیغات گوگل پلی Hotspot Shield Elite TeamViewer Enterprise یزد پلانتی بیلبورد در مازندران بیلبورد در سمنان Server Enterprise بهینه سازی موتور جستجو TeamViewer Enterprise 9.0.27614 فروش لایسنس درمانگاه ها آنتی ویروس 2014 اول شرکت طراحی یزد معرفی سایت فیلتر شکن 2015 بیلبورد در کرج الکسا طراحی سه بعدی اندروید پاناروما تعرفه پانوراما تور مجازی 360 درجه شرکت طراحی وب سایت در یزد قیمت بیمارستان ها vpn طراحی ساده کرک اخبار یزد Ajax تصاویر بندانگشتی بیلبورد در شیراز مصطفی رضایی بی نهایت آتلیه سه بعدی Fetch as Googlebot پارانوما بهترین روش تبیلغات بیلبورد در مشهد Google Robot سیستم مدیریت اعلام نمرات مدارس بهترین روش بیلبورد در یزد گوگل پنگوئن You probably tried to upload too large file پنالتی گوگل داینامک وب تفاوت نسخه رایگان و نسخه اصلی جستجوگر HTML وبمستر اپلیکیشن رسمی عکاسی گوگل نقشه سایت برنامه نویسی موبایل در یزد عکاسی گوگل cms نامحدود سئو و بهینه سازی تصاویر 360 درجه پیشرو پرداز یزد برنامه نویسی PHP وب سایت در یزد سایت شاه کلید وب ربات گوگل نرم افزار حذف پسورد نمایش تصاویر اسکریپت نوبت دهی پزشکان تبلیغات محیطی در یزد ،فیلم برداری صنعتی ویندوز: XP-7-8 تحت وب مادام العمر seo وبسایت مدیران وب سایت وب مستر نمونه کار طراحی وب سایت چک کردن تکنولوژی وب وایبر وب سایت طراحی وب یزد بهترین شرکت طراحی وب سایت فیلتر شکن کاتالوگ آنلاین Firebug خبر یزد Rank صفحات وب web حرفه ای Crack TeamViewer Enterprise 9.28 اولین شرکت طراحی وب سایت در یزد Dreamweaver وب سایت ها بسته سئو پیج رنک ابر قدرت سئوی سایت TeamViewer 10 پرداخت آنلاین رایگان شرکت طراحی و ب سایت در یزد نمونه کارها google bomb نوبت دهی بیلبورد در تهران اسکریپت گالری تصاویر طراحی وب سایت XML الگوریتم های پاندا و پنگوئن جستجو تصاویر در گوگل گوگل-goolge-طراحان سایت robots حذف پسورد ویندوز آنی اد شبکه خصوصی سیستم مدیریت محتوا بیتا هنری HTML5 boilerplate پورتال کارت تخفیف بیلبورد طراحی تصاویری ۳۶۰ درجه ای Google Drawing بمب گوگل ، سیستم مدیریت ایمیل ملی خرید بلیط اینترنتی شرکت وب سایت یزد بیلبورد در همدان Download Crack TeamViewer 9.28223 برنامه نویسی تعرفه گوگل وب مستر الگوریتم رتبه اول photo spheres طراحی وب نرم افزار ارسال انبوه تلگرام W3C Validator jQuery UI پیشرو پرداز شرکت طراحی وب یزد یاهو سیستم فروشگاه ساز ESET NOD32 Antivirus 7 ITVAN VIBER نسخه کرک شده پزشک